Nadciśnienie tętnicze to cicha choroba, która może prowadzić do śmierci

Jednak nawet połowa osób cierpiących na nadciśnienie może o tym nie wiedzieć, ponieważ nie mają żadnych oznak ani objawów choroby. Dlatego też nadciśnienie tętnicze uznaje się za „cichą chorobę” oraz ogólnoświatowy problem dla zdrowia publicznego. Jednym sposobem, aby dowiedzieć się, czy ktoś ma nadciśnienie tętnicze, jest pomiar ciśnienia.

WAŻNE DANE STATYSTYCZNE O NADCIŚNIENIU TĘTNICZYM

1.13

mld

Na całym świecie na nadciśnienie choruje około 1,13 mld ludzi. Jest to główna przyczyna śmierci w skali globalnej. Nadciśnienie odpowiada za 1 na 8 (12,8%) przypadków śmierci na świecie.

ludzi cierpiących na nadciśnienie nie wie o swojej chorobie.

27 397

zgonów dziennie

Wśród mężczyzn częstość występowania wynosi około 24%.

Na nadciśnienie cierpi około 20% kobiet.

Wśród pacjentów powyżej 60. roku życia częstość występowania wzrasta do 60%.

Williams B i in. Eur Heart J. 2018;39(33):3021-3104.
Światowa Organizacja Zdrowia. A global brief on hypertension Silent killer, public health crisis.. Opublikowano w kwietniu 2013 r. Dostęp 16 grudnia 2019 r.

JAK NADCIŚNIENIE WPŁYWA NA ORGANIZM CZŁOWIEKA?

U osoby cierpiącej na nadciśnienie serce musi pracować ciężej, aby krew mogła krążyć w ciele. Z czasem wysokie ciśnienie może stopniowo osłabiać serce i uszkadzać ściany tętnic, prowadząc do zmian w przepływie krwi. To wszystko zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu krążenia (udar mózgu, choroby serca i niewydolność serca). Uszkodzeniu mogą ulegać również inne części ciała, w tym nerki, kończyny i oczy.

Udar mózgu:

dochodzi do niego w przypadku przerwania dopływu krwi do mózgu, co prowadzi do szybkiego upośledzenia jego czynności

Choroby serca:

Choroba wieńcowa: spowodowana powstawaniem złogów tłuszczu zatykających główne tętnice doprowadzające krew do serca

Zawał mięśnia sercowego: spowodowany zablokowaniem dopływu krwi do serca

Niewydolność nerek:

kiedy zmniejszy się wydajność usuwania toksyn przez nerki, w organizmie zaczynają się gromadzić płyny i zbędne substancje

Pogorszenie wzroku:

spowodowane uszkodzeniem drobnych naczyń krwionośnych w siatkówce

Miażdżyca tętnic:

zwężenie naczyń krwionośnych, które może prowadzić do zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu

KIM SĄ „ŹLI TOWARZYSZE” NADCIŚNIENIA?

Czasami inne choroby mogą zaostrzać przebieg choroby pierwotnej lub wywierać na nią wpływ. Nazywamy je chorobami współistniejącymi. Nadciśnienie tętnicze ma swoje grono „złych towarzyszy”. Należą do niego głównie:

Hipercholesterolemia:

Podwyższony poziom cholesterolu LDL we krwi, wiążący się z podwyższonym ryzykiem miażdżycy tętnic lub choroby wieńcowej.

Cukrzyca:

Występuje wtedy, gdy komórki ciała nieprawidłowo reagują na insulinę, czyli hormon regulujący zawartość cukru we krwi. W rezultacie stężenie cukru we krwi rośnie. Długotrwałe wysokie stężenie cukru we krwi wywołuje takie komplikacje jak udar mózgu, owrzodzenie stóp czy uszkodzenie wzroku.

Choroba wieńcowa:

Ograniczenie przepływu krwi do serca prowadzi do niedotlenienia komórek mięśnia sercowego. Typowym objawem są bóle w klatce piersiowej, często pojawiające się podczas wysiłku fizycznego.

Przewlekła choroba nerek:

Gdy nerki nie działają prawidłowo przez całe miesiące lub lata, pojawiają się powikłania takie jak choroby układu krążenia, anemia czy zapalenie osierdzia.

NADCIŚNIENIE: OGÓLNOŚWIATOWY PROBLEM

Chociaż odsetek osób cierpiących na nadciśnienie (częstość występowania) jest różny w różnych częściach świata, choroba występuje na całej kuli ziemskiej.

HISTORIA CHRISTINE – 60 LAT